T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
SİVAS / MERKEZ - Kayadibi Ortaokulu

Haberler

May

Okulumuzda yürütülen Kitap Kurtları Topluluğu projesi kapsamında topluluğa üye olan öğrencilerimiz arasında bahar temalı fotoğraf yarışması düzenlenmiştir. Yarışmayı kazanan öğrencimizi tebrik ediyor ,süreçle ilgilenen öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

May

May

Ulusal egemenliğin gereği olan meclisimizin açılışının 104. yıldönümü ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Çocuk Bayramı  ilan ettiği 23 Nisan okulumuzda kutlandı. Öğretmen ve öğreencilerimizin üstün gayretleri ile hazırladıkları gösteriler sergilendi. Velilerimizin de katılım sağlaması okul olarak bizleri mutlu etmiştir.

Mrt

Okulumuz bünyesnde İstiklal Marşı ve Mehmet Akif ERSOY temalı  ilkokullarda resim ortaokullarda şiir ve İstiklal Marşı'nı güzel okuma yarışması düzenlenmiş olup dereceye giren öğrencilerimiz ödüllendirilmiştir.Program ve yarışmaların hazırlanmasında emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimiz teşekkür ederiz.

12 Mart 1921 tarihinde TBMM´de yapılan oylama sonucunda Mehmet Akif´in şiiri, İstiklal Marşı olarak kabul edilmiştir. Mehmet Akif Ersoy, verilen 500 liralık ödülü "Ben bu şiiri para için yazmadım." diyerek Türk ordusuna bağışlamıştır. Mehmet Akif, İstiklal Marşı´nı kitabı Safahat´a niçin koydurmadığı sorulduğunda "O benim değil, milletimindir." cevabını vermiştir.

           İstiklal Marşı´nın bestelenmesi için yarışma düzenlenmiş, bu yarışmaya 24 besteci katılmıştır. 1924 yılında Ankara´da toplanan seçici kurul, Ali Rıfat ÇAĞATAY´ın bestesini kabul etmiştir. Bu beste 1930 yılına kadar çalındıysa da 1930´da değiştirilerek Cumhurbaşkanlığı Orkestrası Şefi Osman Zeki ÜNGÖR´ün hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe konmuştur.

          Millî marşımız, milletimizin hiç değişmeyen bağımsızlık karakterinin yakın çağdaki büyük tezahürü olan ve Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde gerçekleştirilen Kurtuluş Savaşı içinden çıkmıştır. Millî marşımız, Türk milletinin "medeniyet denilen tek dişi kalmış bir canavar" tarafından yok edilme niyet ve teşebbüslerine karşı verilmiş bir kavganın içinden doğmuştur. Onun için adı "İstiklal Marşı"dır.

   Mehmet Akif, son günlerinde, hasta yatağında yatarken kendisine İstiklal Marşı için "Acaba yeniden yazılsa daha iyi olmaz mı?" diye bir sual sorulmuş. Akif'in şu cevabı, bu marşın neyin destanı, neyin mahsulü olduğunu anlatacak bir vecizedir:

      "O şiir bir daha yazılamaz, onu ben de yazamam; onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. Allah, bir daha bu millete bir İstiklal Marşı yazdırmasın."

 

Ock

Okulumuz ilkokul ve ortaokul öğrencilerinn tamamıyla dönem sonu faaliyetleri kapsamında puding etkinliği yapılmıştır. Etkinliği organize eden öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Ock

1.Dönem sonu faaliyeyetleri kapsamında okulumuz öğrencileri arasında çivi futbolu turnuvası düzenlenerek 1.olan öğrencimiz ödillendirilmiştir. Turnuvayı düzenleyen öğretmenimize teşekkür ederiz.

Ock

Okulumuz öğrencileri hareketli yaşam etkinlikleri ocak ayı planlaması kapsamında çeşitli egzersizler yapmakla birlikte sağlıklı beslenme hakkında da bilgi sahibi oldular.

Ock

Okulumuz bünyesinde uygulanmakta olan kitap kurtları topluluğu projesi kapsamında ,topluluğa üye olan öğrencilerimiz ile şarkışla ilçesinde yemek organizasyonu düzenlenmiştir.

Ock

Fen bilimleri dersimizde büyük ve küçük kan dolaşımı konusu yaparak ve yaşayarak anlatılmıştır. Öğretmenimizie teşekkür ederiz.

Kas

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 57 yıllık ömrü, büyük bir imparatorluğu çöküşe götüren ve onun yerine millî bir devletin kurulmasını sağlayan savaşlar, arkasından kurulan yeni devleti muasır medeniyetler seviyesine çıkarma ülküsü ve azmi uğrunda verdiği mücadele ile geçti. Millî çıkarlar ve devlet işlerinde son derece titiz olan Atatürk, varlığını yüce milletine adamış; yaşamı boyunca kendi sağlığına gerektiği kadar özen göstermemiştir. Nitekim bunun bir sonucu olarak 1937 yılına gelindiğinde yorgunluk belirtileri ortaya çıkmaya başlamıştı. Buna rağmen Atatürk, Cumhurbaşkanlığı görevini aksatmadan yürütmek ve bilhassa kişisel bir meselesi gibi algıladığı Hatay sorununu sonuçlandırmak kararındaydı. Türkiye’nin bu konudaki kesin kararlılığını göstermek için 20 Mayıs’ta Mersin’de askerî birliklerin geçit törenini izlemiş ve 24 Mayıs’ta Adana’da askerî birlikleri denetlemişti. Ankara’ya döndüğünde ise rahatsızlığı artmıştı. Deniz havasının kendisine iyi geleceği ümidiyle 26 Mayıs’ta İstanbul’a hareket etti. Ancak artık hastalığının üçüncü evresi başlamıştı ve herhangi bir çare de bulunamamaktaydı. 5 Eylül’de vasiyetini yazdı. Daha önce de bütün taşınmaz mallarını hazineye ve belediyelere bağışlamıştı. Durumu zaman ilerledikçe nazikleşmekteydi. 29 Ekim’de bağrından çıktığı orduya bir mesajla seslendi. Ardından 10 Kasım Perşembe günü saat 9.05’te hayata veda etti. 

Saygı ve özlemle anıyoruz.

Ekm

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarının emaneti cumhuriyetimizin ilanının 100.Yılı okulumuzda büyük bir coşkuyla kutlanmıştır. Yapılan çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür ederiz.

Ekm

"Mini şişe roket:KAR-1"7. sınıf öğrencileri " uzay teknolojilerini açıklar." Kazanımı doğrultusunda roket, uzay mekiklerinin özelliklerini eğlenerek öğrendiler.

Ekm

Köyümüz camisi okulumuz Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni İsmail ŞANŞLI rehberliğinde yürütülen proje kapsamında bir grup öğrencimizle temizlenmiştir.